Wina owocowe – wino czy też napój alkoholowy?

17Mar08

Unia Europejska a wino

Konflikt o terminologię odbywa się na naszych oczach. Unia Europejska mówi stanowcze: „nie” nazywaniu napojów alkoholowych wykonanych z owoców winami. Wino musi być sporządzone z winogron! Czy prowadzone spory mają sens?

Tanie wina w Polsce

Tanie wina są dostępne w Polsce od niepamiętnych czasów. Ich produkcja zaczęła się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku i trwa aż po dzień dzisiejszy, pomimo zmiany receptury, sposobu wykonywania i rangi omawianego napoju. Słynna siarka, po której rozpoznawało się najtańsze wino, dawno odeszła do lamusa. Historia polskiego taniego wina jest widoczna chociażby w nazwanych własnych win, takich jak: jabol, bełt, siara, alpaga, wino marki wino, patykiem pisane. Dzisiaj mimo mniejszej ilości tego typu trunków, mniejszej niż w czasach PRL-u jest ono nadal bardzo popularne. Nie tylko ze względu na niską cenę, ale także na swego rodzaju sentyment. Kolorowe nalepki, kuszące zawartością butelki, długie półki win owocowych zostały zastąpione kartonikami oraz stanowczo mniej licznymi butelkami. Podejście Polaków jednak w przeważającej większości nie uległo zmianie.

Wina domowe

Wielu z rodaków nie odstąpi od spożywania a nawet domowej produkcji wina. Dlaczego? Bo dobrze przygotowane wino owocowe jest po prostu smaczne i niestety….niedoceniane.
WinoOne Response to “Wina owocowe – wino czy też napój alkoholowy?”

  1. Tak jak autor wspomniał, polskie wina owocowe mają się nadal całkiem nieźle i nie jest już to napój ubogich, lecz napój świadomej młodzieży, które wie czego chce i się tego nie ma zamiaru wstydzić.

    Wina zwane jabolami są nadal szeroko dostępne i myślę, że wino owocowe zdolnej półki tak szybko nie zniknie.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


<span>%d</span> blogerów lubi to: