Jak ocenić wielkość wina?

12Wrz08

Ocena wielkości wina to bardzo trudne zadanie. Każda ocena jest siłą rzeczy subiektywna. Przeważnie zdajemy się na znawców tematu, wrażliwych degustatorów wina, którzy potrafią je bardzo dokładnie ocenić. Wśród znawców wina warto wymienić chociażby bardzo znane nazwiska, takie jak: Robert Parker, Hugh Johnson.
Najwięcej o wielkości wina powie nam cena. Oczywiście przy założeniu, że nie jest ona windowana i przesadnie podwyższana. Jednak za niektóre wina płaci się wysokie ceny tylko dlatego, że są rzadkie: Château-Grillet, Montrachet, Romanée – Conti. Dobre wina są zazwyczaj delikatne, lekkie mimo intensywnego aromatu i smaku. Zdarza się wino bogate i dość prostackie, któremu brak elegancji i takie wino trudno docenić.
Dobre wino powstaje z winogron, uprawianych na dobrych ziemiach, w dobrych winnicach. Dlatego ich uprawa jest ograniczona przestrzennie. Muszą być wytwarzane z dojrzałych owoców. Zwiększenie wydajności winnic nie wpływa dobrze na zbiory, mimo tego wielu właścicieli winnic, w pogoni za pieniędzmi, zwiększyła ilość uprawianych winogron. Trudno dziwić się, że wina z danego terytorium są dość zróżnicowane jakościowo. Wszystko zależy od winnicy, w jakiej powstały jej owoce.No Responses Yet to “Jak ocenić wielkość wina?”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: