Kieliszki do wina dobierane wg szczepu

27Lip09

Odpowiedni kieliszek do wina naprawdę potrafi wzmocnić przyjemne doznania jakie to wino ze sobą niesie.Szczególnie w przypadku  wina czerwonego, gdy bardzo duża część wrażeń leży w zapachu.Miałem się o tym okazje przekonać osobiście, w ostatnim czasie. Stałem się posiadaczem dwóch rewelacyjnych rodzajów kieliszków Chateau Noveau do czerwonego wina.

Pierwszy z nich widzimy poniżej

Odpowiedni kieliszek do wina naprawdę potrafi wzmocnić przyjemne doznania
jakie to wino ze sobą niesie.Szczególnie w przypadku  wina czerwonego, gdy
bardzo duża część wrażeń leży w zapachu.Miałem się o tym okazje przekonać
osobiście, w ostatnim czasie. Stałem się posiadaczem dwóch rewelacyjnych
rodzajów kieliszków Chateau Noveau do czerwonego wina.
Pierwszy z nich widzimy poniżejaa

kieliszek-wino-czerwone-pinot-chateau

Na zdjęciu być może kieliszek, jak kieliszek ale w rzeczywistości wiele zyskuje.

Zgodnie z opisem na opakowaniu jest to kieliszek do burgundów np. pinot noir. To kieliszek o sporych rozmiarach (690ml) i dość dużej szerokości. Wino nalane do niego (oczywiście nie do pełna;) –  żona przeraziła się wielkością kieliszka, niemal chcąc zapisać mnie do AA) rozlewa się na dużej powietrzchni. W ten sposób nawet szczep o dość delikatnym zapachu jak Pinot Noir otrzymuje powierzchnię kontaktową z powietrzem co pozwala zintensyfikować zapach, a zwężenie kieliszka u góry  przyjemnie go skupia w naszym powonieniu.

Wspomniane kieliszki Chateau Noveau do wina czerwonego, są dostępne przynajmniej w kilku sklepach internetowych.Moje pochodzą ze sklepu Technica.

Posiadam jeszcze drugi rodzaj kieliszków do czerwonego wina Chateau Noveau – tym razem są to kieliszki dedykowane do win typu Bordeaux. Także dość duża pojemność, ale nieco węższe od powyższych „burgundów”, wyższe. Wino rozlewa się także na sporej powierzchni a wyższy kieliszek pozwala na uniesienie i skoncentrowanie się zapachu przy jego wylocie …. cud miód ;). Niestety tego rodzaju kieliszka nie widzę w chwili obecnej z sklepach internetowych (dostałem go w prezencie). Nie mam w tej chwili zdjęcia tego kieliszka, ale wygląda identycznie jak kieliszki Riedla do Bordeaux (ale nie kosztuje 20 funtów za sztukę)

Oba typy kieliszków są cienkie, wykonane z bezołowiowego kryształu, mają mocny połysk, pełną przeźroczystość  (przezierność światła – 91 %). Wizualnie rewelacja, co potwierdzili moi znajomi.

Wydawałoby się że wino-winem ale tak jak sposób podania posiłku potrafi w bardzo istotny sposób wpłynąć na doznania konsumpcyjne, tak i odpowiedni kieliszek potrafi wpłynąć na odbiór wina!No Responses Yet to “Kieliszki do wina dobierane wg szczepu”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: